Kiekvienos savaitės dienos maldos,
apmąstant ateinančio sekmadienio Evangeliją
nuo kovo 17 d. pirmadienio iki
kovo 23 d. sekmadienio, 2025
►link III Gavėnios sekmadienio, C
Melstis pasaulio širdyje su
popiežiumi Pranciškumi.
Melskimės,
kad iširusios šeimos atleidimu išgydytų savo žaizdas,
iš naujo atrasdamos tarpusavio
dovanas net ir skirtumuose.
„Rasi jis dar duos vaisių“
Lk 13, 9

Žmonės susinaikina dėl juos valdančiųjų nedorybių, kiti žūsta per stichines nelaimes. Kas dėl to kaltas? Ar turėtume ieškoti kaltininkų ir juos apkaltinti? Ne tokį kelią mums siūlo Jėzus! Užuot ieškojęs, kas kaltas, Jis atkreipia dėmesį į įvykusias nelaimes ir kviečia mus atsiversti, kad galėtume išgyventi šias nelaimes, jau būdami pasirengę. Norėdamas ką nors pasakyti apie Dievo kantrybę, Jėzus, kaip įprasta, vartoja palyginimą. Gamta gali mus išmokyti, jei įstosime į jos mokyklą. Čia pasakojama, kad figmedis nebedavė vaisių. Treji metai ̶ ilgas laikas! Kyla pagunda jį nupjauti, bet sodininkas ragina kantriai laukti, nes, truputį patręšus, galima gauti gražių figų. Nuo mūsų pačių priklauso, kas daro mus vaisingus.
Anne-Marie Aitken
Tuo metu atėjo keli žmonės ir papasakojo Jėzui apie galilėjiečius, kurių kraują Pilotas sumaišęs su jų aukomis. Tada Jėzus pasakė jiems: „Ar manote, kad tie galilėjiečiai buvo didesni nusidėjėliai už visus kitus galilėjiečius ir todėl taip nukentėjo?! Anaiptol, sakau jums! Bet jei neatsiversite, visi taip pat pražūsite. Arba anie aštuoniolika, kuriuos užgriuvo bokštas prie Siloamo [tvenkinio] ir užmušė; jūs manote, kad jie buvo kaltesni už visus kitus Jeruzalės gyventojus?! Ne, sakau jums, bet jei
neatsiversite, visi taip pat pražūsite.“ Jėzus pasakė palyginimą: „Vienas žmogus turėjo savo vynuogyne pasisodinęs figmedį. Kartą jis atėjo pažiūrėti jame vaisių, bet nerado. Ir tarė sodininkui: ‘Štai jau treji metai, kaip aš ateinu ieškoti šio figmedžio vaisių, ir vis nerandu. Nukirsk jį, kam dar
žemę alina!’ Anas jam sako: ‘Šeimininke, palik jį dar šiais metais. Aš jį apkasiu ir patręšiu. Rasi jis dar duos vaisių. O jei ne, tada jį iškirsdinsi’.“
Pirmadienis 17 d.
Melstis garsiai „su” nukentėjusiais
Šią Evangeliją sunku priimti dėl kruvinų naujienų ir griežto palyginimo. Naujienos, kurios mus pasiekia per įvairias žiniasklaidos priemones, kartais mus nuvilia. Per greit nenukreipkime akių, ausų ir širdžių nuo „Žemės šauksmo ir vargšų šauksmo“, – kaip sakė popiežius Pranciškus. Dievas girdi šiuos šauksmus ir į juos atsiliepia. Per šią Gavėnią turime prašyti malonės: kad augtų mūsų gailestingumas, kad žvelgtume, kaip pats Dievas žvelgia į mūsų sužeistą žmoniją. Pavesiu Viešpačiui visus nukentėjusius žemėje.
Antradienis 18 d.
Jėzaus pedagogika
Pradėdamas nuo istorijos apie Galilėjos tragediją, Jėzus galėjo pabrėžti okupanto neteisybę, okupanto, kuris naikino nekaltus žmones, ar bandyti mestis į teoriją apie blogį... Anaiptol, ne. Jėzus mums dar kartą sako: „Jei neatsiversite, visi taip pat pražūsite.“ Jis kviečia nesileisti, kad nelaimės
sugniuždytų, o pirmiausia apmąstyti savo padėtį ir skubiai atsiversti. Viešpatie, suteik man galimybę su pasitikėjimu išgyventi pasikeitimus, į kuriuos mane kvieti.
Trečiadienis 19 d.
Juozapo drąsa, patiriant išbandymus
Tas, kurį Bažnyčia šiandien pagerbia, gerai žino, ką reiškia žodis „išbandymas“. Iš tiesų, Juozapas parodė tikėjimą ir drąsą, kai turėjo atsisakyti plano sukurti savo paties šeimą, kai išgirdo atsisakymą priimti jį Betliejuje, Marijai besiruošiant gimdyti, arba kai grasino Erodas. Kalėdos yra šventė, bet kartu ir Šventųjų nekaltųjų tragedija bei tremties patirtis, kurią milijonai žmonių ir šiandien patiria dėl karo ar nelaimių. Juozapui užtariant, prašysiu Viešpaties, kad augtų mano tikėjimas ir viltis, kai kovoju asmenines ar socialines kovas.
Ketvirtadienis 20 d.
Degantis klausimas
Jėzus dar prideda: „Arba anie aštuoniolika, kuriuos užgriuvo bokštas prie Siloamo [tvenkinio] ir užmušė; jūs manote, kad jie buvo kaltesni už visus kitus Jeruzalės gyventojus?!“ Tvirtu tonu, pasakodamas apie klaidingą įvykių aiškinimą ir pasakodamas apie Šeimininką, nekantraujantį matyti vaisių, Jėzus atskleidžia skubų Dievo troškimą, kad pagaliau pradėtume atsiversti. Viešpatie, būk palaimintas, kad visada esi šalia manęs nelaimės metu, leisk man duoti vaisių Tau ir kitiems.
Penktadienis 21 d.
„Palik jį dar šiais metais“
Po trejų bevaisių metų sodininkas išdrįsta pasakyti savo „šeimininkui“: „Šeimininke, palik jį dar šiais metais. Aš jį apkasiu ir patręšiu. Rasi jis dar duos vaisių. O jei ne, tada jį iškirsdinsi.“ Daug gerumo ir įsipareigojimo slypi šiuose žodžiuose. Toks Dievo veikimo būdas: tikėtis iš mūsų daugiau, nei mes atys tikimės iš savęs! Ir Jis nesėdi rankas sudėjęs, nes renkasi apkasti ir patręšti mėšlu, nežinodamas, koks bus rezultatas! Šiais jubiliejiniais Vilties metais pavesiu Viešpačiui tas savo gyvenimo vietas, kurias reikia „apkasti“.
Šeštadienis 22 d.
Laisvė, brangioji laisvė!
Tačiau Dievo veiksmai nebūtinai duoda laukiamų vaisių! Nesėkmės rizika didelė, ir šią riziką Dievas prisiėmė nuo pat pradžių. Sukurdamas vyrą ir moterį laisvus ir patikėdamas jiems savo kūriniją, Dievas žinojo, kad išdavystė galima. Tai iššūkis kiekvienai kartai ir kiekvienam žmogui. Esame
kviečiami žengti kiek galima pirmyn be GPS, o su bendro gėrio ir broliškos meilės kompasu. Viešpatie, leisk man rimtai žvelgti į laisvės, kurią man davei, dovaną.
Sekmadienis 23 d.
Prašykite malonės, kad duotumėte vaisių
Gavėnios laikas ̶ ypatingas laikas apmąstyti šio gerojo sodininko veidą, sodininko, skiriančio laiko figmedžiams, kurie esame mes, kad atsiverstume ir duotume vaisių. Jis aukojasi ir nebijo susitepti
rankų – „apkasti ir patręšti“, mumis rūpindamasis ir padėdamas augti. Įpusėjus Gavėniai, imkimės darbų, išdrįskime savo pasitikėjimą atiduoti Dievui, kuris nori mums geriausio ir nepasiduoda. Viltis, slypinti žodžiuose: „Rasi jis dar duos vaisių“, byloja apie paties Dievo laukimą ir pažadą. Remkimės Jo viltimi, kad palaikytume tuos, kurie kenčia aplink mus, ir pasidalytume Evangelijos džiaugsmu su kuo daugiau žmonių.
Asmeniniai užrašai, maldos intencijos .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(Parengta pagal Šv. Ignaco Lojolos dvasingumo bendruomenės leidinį: (www.versdimanche.com).