Kiekvienos savaitės dienos maldos,
apmąstant ateinančio sekmadienio Evangeliją
nuo kovo 31 d. pirmadienio iki
balandžio 6 d.. sekmadienio, 2025
►link V Gavėnios sekmadienio, C
Melstis pasaulio širdyje su
popiežiumi Pranciškumi.
Melskimės,
kad naujų technologijų naudojimas nepakeistų
žmonių tarpusavio santykių,
gerbtų žmogaus orumą
ir padėtų įveikti šių laikų krizes.
„Mozė mums Įstatyme yra liepęs….
O Tu ką pasakysi?“
Jn 8, 5

Kas gali prieštarauti Mozei?
Tęsiame Gavėnią gražia Evangelija, kuri, atrodo, sukelia abejonių dėl aukščiausių religinių autoritetų: Mozės! Priešininkai mano, kad elgiasi teisingai, priešindamiesi Jėzui pasitelkę Mozės nurodymus. Juk jei Jėzus atvirai prieštarauja Įstatymui, Jis klysta, o jie laimėjo. Daro klaidą! Į
spąstus pakliūva tie, kurie juos paspendė. Jėzus pirmiausia jiems liepia taikyti Įstatymą ir paklusti jam, nes Įstatymo tikslas yra išaiškinti nuodėmę, t. y. tai, kas tikinčiojo gyvenime verčia nukrypti nuo meilės Dievui. Jėzaus priešininkai, karšti įstatymo sekėjai, tą gali taikyti tik sau. O rezultatas? Jėzus neprieštarauja Mozei. Jis primena, jog Įstatymas sukurtas, kad gyventume nusigręžę nuo to, kas jam prieštarauja: „Daugiau nebenusidėk.“ Nesislėpkime už įstatymų, smerkdami kitus. Atsigręžkime į Įstatymą, kuris rodo kelią į gyvenimą. Jis atviras visiems.
Thierry Lamboley, jėzuitas
Anuo metu Jėzus nuėjo į Alyvų kalną. Auštant jis vėl pasirodė šventykloje. Visi žmonės rinkosi prie jo, o jis atsisėdęs juos mokė. Tuomet Rašto aiškintojai ir fariziejai atvedė moterį, sugautą svetimaujant. Pastatė ją viduryje ir kreipėsi į jį: „Mokytojau, ši moteris buvo nutverta svetimaujant.
Mozė mums Įstatyme yra liepęs tokias užmušti akmenimis. O tu ką pasakysi?“ Jie tai sakė, spęsdami jam pinkles, kad turėtų kuo apkaltinti. Bet Jėzus pasilenkęs ėmė pirštu rašyti ant žemės. Jiems nesiliaujant kamantinėti, jis atsitiesė ir tarė: „Kas iš jūsų be nuodėmės, tegu pirmas sviedžia į ją akmenį.“ Ir vėl pasilenkęs rašė ant žemės. Tai išgirdę, jie vienas po kito ėmė trauktis šalin, pradedant nuo vyresnių jų. Pagaliau liko vienas Jėzus ir ten stovinti moteris. Atsitiesęs Jėzus paklausė: „Moterie, kur jie pasidėjo? Niekas tavęs nepasmerkė?“ Ji atsiliepė: „Niekas, Viešpatie“.
Jėzus jai tarė: „Nė aš tavęs nepasmerksiu. Eik ir daugiau nebenusidėk.“
Pirmadienis 31 d.
Jėzus šventykloje
Scena prasideda Jėzaus kelione. Jis eina į šventyklą, kuri yra pagrindinė žydų religijos vieta. Žmonės renkasi prie Jo, o Jis pradeda juos mokyti. Galiu atpažinti save kaip Jėzaus klausančios tautos narį. Šventykloje ir Jėzaus akivaizdoje išgirsiu šios situacijos svarbą: tai erdvė, skirta susitikimui. Stengsiuosi rasti vietą, kuri man būtų reikšminga ir palanki kokybiškai praleisti laiką su Dievu.
Antradienis 1 d.
Įstatymo pažeidimas
Moteris teisiama už svetimavimą. Pagal Mozės Įstatymą ji turi būti užmušta akmenimis. Galiu jautriai reaguoti į žiaurumą, sklindantį iš šios scenos. Moteris buvo sulaikyta intymioje situacijoje, kad būtų teisiama ir nubausta. Ji negali pabėgti, neturi kaip apsiginti. Todėl byla iš anksto išspręsta. Fariziejai klausė Jėzaus: „O Tu ką pasakysi?” Galiu klausti apie savo Dievo įvaizdį. Ar įsivaizduoju smurtaujantį Dievą, kuris baudžia? Ar Dievą, kuris atleidžia ir gelbsti?
Trečiadienis 2 d.
Jėzaus išbandymas
Fariziejai panaudoja svetimaujančią moterį, kad paspęstų Jėzui pinkles. Jei Jėzus priims mirties nuosprendį, Jis duos parodymus prieš Tėvą: atleis nuodėmes. Jei Jis atsisakys ir pasipriešins fariziejams, tada atvirai pasipriešins Mozės Įstatymui ir pats bus nubaustas mirtimi! Čia galiu
jautriai reaguoti į antrą žiaurumą: į situaciją, kai atrodo „neapginama“, nors vis dėlto neteisinga. Patikėsiu Dievui kokią nors neteisybės situaciją, kurioje jaučiuosi bejėgis, turėdamas pasirinkti vieną iš galimybių.
Ketvirtadienis 3 d.
Jis ėmė rašyti ant žemės
Jėzus fariziejams atsako ne iš karto. Jis pasilenkia ir rašo pirštu ant žemės. Kas vyksta? Lauksiu drauge su minia Jėzaus atsakymo. Dabar šioje byloje Jo prašoma eiti teisėjo pareigas. Jis turi skirti laiko savo sprendimui priimti. Taip galiu interpretuoti šią keistą situaciją. Nors nesuprantu Jo gesto prasmės, galiu pasitikėti teisingu galutiniu Jo sprendimu.
Viešpatie, Tu vienintelis esi mano gyvenimo teisėjas.
Su pasitikėjimu lauksiu Tavo verdikto.
Penktadienis 4 d.
Kas vykdo nuosprendį?
Jėzaus atsakymas netikėtas. Užuot atsakęs į fariziejų klausimą, Jis klausia jų dėl bausmės taikymo teisėtumo. Jėzus neprieštarauja Įstatymui. Jis klausinėja vyrų, kurie yra to garantai. Kas niekada nenusidėjo? Kas vertas mesti pirmąjį akmenį? Jėzus miniai siūlo patikrinti sąžinę: kas aš toks, kad
galėčiau teisti kitų gyvenimą? Skirsiu laiko apmąstyti, ar teisiu kitus. Rinksiuosi atsisakyti teisti.
Šeštadienis 5 d.
Vienas Jėzus su moterimi
Vienas po kito visi pasitraukia, negalėdami įvykdyti Įstatyme numatytos bausmės. Scenoje vėl dėmesys sutelkiamas į Jėzų ir „svetimautoją“ moterį. Dabar, kai pasmerkimas ir teisimas nurimo, klausysiuosi, ką Jėzus nori pasakyti moteriai: „Nė aš tavęs nepasmerksiu. Eik ir daugiau nebenusidėk.“ Pasistengsiu atsisakyti visų smerkiančių, teisiančių žodžių savo gyvenime, kad išgirsčiau man skirtą Jėzaus žodį. Nesu pasmerktas. Galiu eiti pirmyn.
Sekmadienis 6 d.
Nauja pradžia!
Šis žodis atsiduria ribinėje situacijoje. Ką daryti, kai Įstatymas nesukelia meilės ar atjautos? Teisingas žmogus tiesiog aklai paklūsta ir taiko Įstatymą be meilės. Tačiau mes, kaip krikščionys, esame kviečiami kitaip elgtis: atleisti ir atsisakyti smerkti kitų (ir savo!) gyvenimą. Mylėti – reiškia
atsisakyti smerkti. Ne Įstatymas gelbsti, o tas, kuris yra jo autorius, nes suteikia mums galimybę pradėti iš naujo ir keliauti pirmyn. Viešpatie, duok mums savo atjautos dvasią, kad galėtume kiekvienam dovanoti atleidimo džiaugsmą.
Asmeniniai užrašai, maldos intencijos .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
(Parengta pagal Šv. Ignaco Lojolos dvasingumo bendruomenės leidinį: (www.versdimanche.com).